Komunikacja w zespole

 

Hej ! 🙂

Dziś napiszę o tym jaki model komunikacyjny można zastosować w zespole pracującym zdalnie. Jest to bardzo minimalistyczna wersja, ale warto zwrócić na nią uwagę – nie każdy lubi biurokrację 😉

1. Forum

Tak na prawdę przydatne ale nie nie zbędne. Warto, ale to bardzo warto stosować do „jednoczenia” zespołu oraz zamieszczania ogłoszeń które mogą się przydać nowym członkom Teamu. Nie trzeba takiemu dokładnie wszystkiego tłumaczyć. Pamiętaj, aby nie używać forum jako miejsca w którym są zamieszczane prace ! Unikaj tego bo przyniesie Ci to szkody na dłuższą metę – chaos organizacji i zasad 🙂

2. Gadu-Gadu

Nie kombinuj z żadnymi Google Talkami, CqWriterami itd. Używaj gg które tak na prawdę można bardzo fajnie wykorzystać. Większość osób go używa, jest intuicyjne i pozwala na łatwy i szybki dostęp do każdego z członków zespołu. Aby usprawnić działanie gadulca polecam używanie jego zamiennika – AQQ który jest kilka razy szybszy i wywala mniej błędów.

3. Skype

Bardzo opcjonalny ale też przydatny. Na początku może się spotkać z negatywnymi komentarzami zespołu jednak przynosi korzyści. Zamiast pisać na gg bądź organizować spotkanie na Team Speaku – raz dwa tworzy się konferencję i po sprawie.

4. Team Speak 3

Niezawodny jeżeli chodzi o tworzenie stałych konferencji. Bez problemu można na nim zorganizować spotkanie na kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt osób. Można łatwo ustalić priorytety rozmówców co daje większą kontrolę dla prowadzącego.

5. Dropbox

Czyli wymiana plików. Bardzo fajne narzędzie/usługa – google aps tak naprawdę się chowa 😉 Warto używać ale tylko w małych zespołach które są dosyć zgrane bądź mają osobę która będzie foldery z Dropboxa porządkować i czyścić. Trzeba koniecznie tworzyć (najlepiej codziennie) backup plików ponieważ może się to źle skończyć – każdy ma dostęp do każdego elementu w udostępnianym mu folderze.

6. SVN

Repozytorium kodu SVN – przydatne ale i ciężkie narzędzie. Warto gdy programistów jest kilku i jest zastosowana metodyka która uwzględnia sprinty (ala SCRUM) gdzie kod jest kompilowany w równych odstępach czasu.

———————————-

Opisany tutaj wariant powinien być wykorzystany przez grupy które dopiero zaczynają swoją przygodę. Jest to założenie z którego powinno się wychodzić i dostosowywać do potrzeb Teamu.

Pozdrawiam,

Patryk.

Reklamy

Posted on 2011/06/05, in Inne. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: