Najmocniejsze Ogniwo

Jakiś miesiąc temu pewna osoba poleciła mi książkę pod tytułem „Najmocniejsze Ogniwo” Setha Godina. Przy okazji bardzo bym chciał temu człowiekowi  podziękować, mam nadzieję, że kiedyś (choćby) przez przypadek wejdzie na tego skromnego bloga i zauważy ten wpis :). Wracając jednak do tematu, Seth pokazuje czytelnikowi różnice jakie wynikają z zarządzania najmocniejszymi ogniwami (artystami) oraz tanimi zamiennikami. Można powiedzieć, że podzielił cały tekst na jakby dwie części – jedną dla pracowników, drugą dla pracodawców. Jest to oczywiście podział całkowicie umowny i subtelny.

Definicja Artysty – Artysta to indywidualista, który dokładnie wie czego chce od życia i jest w stanie nakreślić własną mapę działań, decyzji – plan akcji. Artysta daje coś od siebie pomimo tego, że wcale nie musi. Artystą może być zarówno prezes dużej firmy który pokazuje niższym szczeblom jak kierować jak i kelner w kawiarni rozmawiający z klientami, pomagający im – robi to bezinteresownie, wykonuje prace emocjonalną. Daje od siebie pozytywne emocje. On jest artystą.

Definicja taniego zamiennika – jest to człowiek który pozwala innym mówić co ma robić; wie, że najlepsze dla niego jest to co sądzą inni. Nie chce bądź nie może nakreślić własnej mapy i pozwala aby reszta społeczeństwa zrobiła to zamiast jego samego. Jeśli zaczynając nową pracę otrzyma zbiór zasad co robić i jakie dokładnie podejmować działania również mówimy o „trybiku, który można zawsze wymienić”. Przykładem są fabryki – nic dodać nic ująć. Armie ludzi którzy tak naprawdę są tylko częściami zamiennymi.

Każdy z nas ma wybór

Kimkolwiek jesteś możesz być artystą bądź zamiennikiem, możesz przyjmować do pracy najmocniejsze ogniwa lub przeciętnych ludzi. Jak zatem odróżnić jednych od drugich ? Jak zostać ? Po co ?

Dla pracownika

Aktualne czasy w których firmy starają się nawzajem pożerać produkując jak najtaniej i jak najwięcej dlatego, że jest to bardzo dochodowe, zaczynają się zmieniać. W tym momencie klient, konsument – woli budować więź emocjonalną z producentem bądź osobą która przy produkcie pracowała niż zamówić coś tańszego, z marną obsługą i bez jakiegokolwiek kontaktu. Jeżeli uważasz, że sucha teoria i zwykłe odwalenie swojej roboty zapewni Ci przyszłość – stanowczo się mylisz. Jeśli chcesz coś osiągnąć, sprostać nowym wymaganiom i standardom które niebawem się rozwiną, musisz jak najszybciej zostać Najmocniejszym Ogniwem. Jak to zrobić ? Zaskocz pracodawcę, bądź kreatywny i indywidualny. Podejmuj pracę emocjonalną, nie marnuj teorii. Mapę musisz nakreślić sobie sam, bo tylko Ty wiesz jak to zrobić a jeżeli ktoś wmawia Ci, że wie lepiej – poważnie się myli.

Dla pracodawcy

Do dodania tutaj mam tyle, że pomimo tego iż artyści tacy jakich opisałem w akapicie „Dla pracownika” są o wiele lepszą podstawą firmy i pracy. Jeżeli masz właśnie takich ludzi to oni będą w stanie wykonać pracę za kilku innych, tańszych zamienników. Będą wiedzieć czego są warci. Wyznacz granice ale nigdy nie kreśl mapy. Pozwól myśleć, być kreatywnym i czerpać inspiracje !

Nie tylko Seth Godin…

Kilka dni temu zakupiłem „Zarządzanie Jutra” autorstwa Gary’ego Hamela oraz Billa Breena (Harvard Business School Press). Cóż ciekawego się dowiedziałem ? Tego samego co napisał Seth w swojej książce. Dokładnie to samo ! Co z tego wynika ? Amerykańce, skubani, jak zwykle są przed nami kilka lat świetlnych, jeśli chodzi o strefę zarządzania 😉

Komentarze

Bardzo serdecznie zapraszam do komentowania wpisów. Jest to dla mnie bardzo ważne – pozwala wyłapywać błędy, mogę nad sobą pracować. Jeśli z czymś się nie zgadzasz bądź masz inną opinię – daj znać ! 🙂

Reklamy

Posted on 2011/06/18, in Inne. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: