The best of… part 1/3

 

Witam serdecznie.

Pomimo jeszcze nie ukończenia serii o produktywności postanowiłem, że w między „wpisami” rozpocznę inną – na temat zarządzania. W „The best of..” opiszę trzy, jedne z najlepszych i największych firm (w sumie nazywać je firmami to tak jakby je obrażać : P) na podstawie tego co przeczytałem w książce „The Future of Management”. Pokażę, że da się uniknąć biurokracji i zagęszczonej hierarchi na rzecz wzrostu przejrzystości oraz produktywności wykonywanej przez pracowników pracy.

A było to tak…

Pewnego dnia w Austin w stanie Teksas, John Mackey postanowił otworzyć pierwszy sklep „Whole Foods Market” który oferował tylko naturalną i świeżą żywność. Dziś posiadają ponad dwieście sklepów. Są notowani jako jedni z najbardziej dochodowych oraz stoją w czołówce w najlepszym miejscu pracy. Dlaczego im się udało ? I to stosunkowo w dość krótkim czasie (15 lat !) ? Innowacja.

Jak to u nich wygląda ?

Whole Food Market wyróżnia się dwoma rzeczami. Pierwszą z nich jest cel, czyli misja. Sieć sklepów posiada ścieżkę która została wyznaczona na początku i kroczy nią każdy pracownik. Łączy to wszystkie zespoły pracowników, w każdym ich sklepie. Chcą ulepszać świat : )

Druga rzecz, to praktyczny brak hierarchi. Za każdy sklep odpowiada zespół pracowników, który sam ustala ceny, sam dobiera towary a nawet może na własną rękę rozpocząć współpracę z dowolnym producentem naturalnej żywności w okolicy (po spełnieniu odpowiedniej liczby warunków). Każdy zespół wybiera własnego lidera, i sam decyduje o tym czy kogoś rekrutuje i przyjmuje. Ponadto, pracownicy WFM mają bezpośredni wgląd we wszystkie statystki każdego sklepu. Wiedzą dokładnie kto ile zarabia i jaka jest różnica ich wypłat. Bajer polega na tym, że prowadzony jest ranking wszystkich marketów Whole Foods Market, i sklepy tak na prawdę współpracujac zarówno konkurują ze sobą. Pracownicy widząc, że spadają na liście wiedzą, że odbije się to na ich wypłacie oraz prestiżu – starają się podniesc pozycję zwiększając produktywność, zachowanie wobec klienta i temu podobne.

Nie było jeszcze zespołu, który utrzymałby się przez miesiąc w ostatniej dwudziestce 😉

Aby ładnie zreasumować zacytuję tekst z książki:

„Wyobraź sobie sieć sklepów, w której to szeregowi pracownicy decydują o zaopatrzeniu, w której to oni, a nie kierownicy, nalegają na utrzymanie wysokich standardów pracy, w której to oni, a nie ich szefowie, mają prawo veta w kwestii zatrudnienia i w której w zasadzie każdy zatrudniony czuje się właścicielem swojego przedsiębiorstwa. Wyobraź sobie firmę, w której każdy zna płace innych i w której szefowie ograniczają swoje uposażenia do 19-krotnej średniej pensji. Jeśli potrafisz, wyobraź sobie firmę, która nie myśli o sobie jako o firmie, ale o wspólnocie ludzi zmieniających świat, w której misja jest równie ważna jak zyski. Dodaj do siebie każde z tych wyobrażeń i otrzymasz Whole Foods Market – sieć, w której nowatorski model biznesowy zawarty został w jeszcze bardziej innowacyjnym modelu zarządzania”

Pozdrawiam 🙂

Ps1: O Produktywności będzie jeszcze jeden wpis.

Ps2: Ten wpis, jak sugeruje tytuł będzie składał się z jeszcze dwóch kontynuacji. Dojdą kategorie: Informatyka oraz Nauka ; ) Ktoś wie o jakich firmach będzie ^^ ?

Reklamy

Posted on 2011/08/16, in Inne. Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Będzie Biopsy-Games?
    A nie, czekaj… to nie firma 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: